BİLİYOR MUYDUNUZ? KASKLARDAKİ SNELL SERTİFİKASI NEDİR?

SNELL SERTİFİKASI

Snell Sertifikası Nedir?
William Pete SNELL araba yarışçısıydı. 1956 yılında bir yarış sırasında aracı takla attı ve başına aldığı darbelerden dolayı vefat etti.

Ölüm sebebi ise kafasına aldığı darbeydi. Kafa bölgesi dışında hiçbir yerde darbeye rastlanmamıştı. O zamanların son teknolojiye sahip olan kaskı onu bu kazada koruyamamıştı. Pete’nin anısına, arkadaşlarının, meslektaşlarının ve Dr. George Snively’nin de aralarında bulunduğu bazı yarışçıların bir kısmı 1957 yılında SNELL Memorial Foundation‘u kurdu. Bu kuruluş kask teknolojilerini geliştirmeye, gerçekten koruyucu kaskların geliştirilmesini ve kullanımını teşvik etmeye yöneltmeyi amaç edinmişti. Günümüzde en üst segmentte yer alan TT, GP, F1, NASCAR gibi tehlikeli spor dallarında Snell Sertifikalı kasklar kullanmaktadır.

Snell, Kaskları Nasıl Test Ediyor?
Snell kuruluşu, kask üreticilerinin ürünlerini para karşılığında objektif bir şekilde test eder. Yani üst segmentte yer alan Arai, Hjc, Shoei vb. gibi firmalar para vererek ürününü Snell kuruluşuna test ettirir. Bu markaların Snell testini geçebilen kaskları olduğu gibi geçemeyen kaskları da vardır. Snell kuruluşu kar amacı gütmediği için aldıkları paraları işletmenin maliyetlerine, kapsamlı eğitim programlarına ve araştırma projelerine harcamakta olduğunu belirtmektedir.

Test Konusunun Unsurları.

Darbe Emme Performansı
Darbeyi Yayma Özelliği
Penetrasyon Direnci
Vizör Kilidi
Double-D Ring Bağlantı Sistemi (Burası Önemli)

Ek Olarak:
Tutma kuvveti
Stabilizasyon
Aerodinamik Yapı

İnceleme yapar.

Güvenlik testinden kask geçebilir ama aerodinamik yapı veya stabilizasyon gibi unsurlardan kalırsa “SNELL Sertifikası” alamaz. Snell Sertifikası alabilmek için kaskın güvenliğin de ötesinde niteliğe sahip olması gerekiyor.

Leave A Comment

Cem Iron Butt 2. El Motosiklet, Kamp, Kayak ve Dalış Ekipmanları Mağazası,

Eğitim, Adım Sokağı No:10 Dükkan No:7, 34722 Kadıköy, İstanbul