BİLİYOR MUYDUNUZ? KASKLARDAKİ ECE2205 STANDARTI NEDİR?

ECE-2205

ECE, Avrupa Ekonomik Komisyonu anlamına gelir. Başındaki 22 ise, 22 No.lu düzenlemeye atıfta bulunur. Devamındaki 05 ise, yönetmelikte yapılan özel bir değişikliğe atıfta bulunur. Esasen bunlar, Avrupa’da satılan kaskların bir kazada başınızı yeterince koruduğundan emin olmak için konulmuş kurallardır. Testlerde her kaskın bunu kanıtlamak için geçmesi gerekir. REG’ler vizörlerin, çene kayışlarının ve koruyucu çene korumalarının performansını da kapsar.

ECE 22.05, dünyada en çok kullanılan düzenlemedir ve Avrupa dışındaki birçok ülke tarafından da onaylanmakta ve kullanılmaktadır.

UNECE 22.06 hakkında bir not: ECE 22.05 standardı, yeni ECE 22.06 yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 2024’te yerini alıyor. O zamana kadar, piyasada eski 22.05 kask ve daha yeni 22.06 kask olduğunu göreceksiniz.

Neden 22 No’lu Düzenlemeye ihtiyacımız var?
Bir motosiklette sizi korumak için bir motosiklet kaskı satın alıyorsanız, kaskın size en azından minimum düzeyde koruma sağladığından emin olmak için standartlar vardır. Standartlar olmazsa, üreticiler kendi standartlarını oluştururlar. Bu da doğru ya da yanlış piyasada çok daha sorunlu kaskların oluşmasına olanak tanır. Kask hakkındaki nihai yargınız başınıza bir şey gelince ortaya çıkacaktır. Yönetmelik 22, üreticilere etkili bir motosiklet kaskı üretmek için ne yapmaları gerektiğini ve yönetmeliklere uyduklarını nasıl kanıtlayacaklarını (test ve etiketleme yoluyla) anlatır. Ayrıca kullanıcılara , bize koruma sağlayan bir kask aldığımız konusunda güven verir.

22 Sayılı Yönetmelik hakkında nereden bilgi edinebilirim?
UNECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) web sitesinde pdf olarak bulabilirsiniz.

Peki kaskları nasıl test ediyorlar?
Kaskları daha da eğlenceli birkaç koşulda birkaç farklı şekilde test ederler. Bunlar, ilk darbe, sertlik, sürtünme, çene kayışı mukavemeti ve ‘tutma’ (darbe sırasında kaskın yerinde kaldığından emin olmak) için testleri içerir. Ancak bunları test ederken kapakları çeşitli çevresel koşullara da tabi tutarak gittikleri her yerde korumaya devam etmelerini sağlarlar. Bu, kaskların solventlere (!), düşük ve yüksek sıcaklıklara, ultraviyole, nem ve neme maruz bırakılmasını içerir. Testin ayrıca en zayıf olduğu belirlenen kask boyutu kullanılarak yapılması gerekiyor.

Çene kayışını, yük altında gevşemediğinden, gerilmediğinden veya kırılmadığından emin olmak için test ederler. Kaskı, çene kayışının işini etkili bir şekilde yaptığından emin olmak için kaskı kafadan arkadan çekmeye çalışan bir test donanımına bağlarlar.

Ardından vizörü çizilme ve aşınma direnci, kırılma, ışık geçirgenliği, açılma açısı, kusurlar ve görüş alanı açısından test ederler. Üretici, vizörün buğu önleyici olduğunu iddia ederse, bunu da test eder.

Kaskın üzerinde, yan, ön, arka, taç ve çene koruması dahil olmak üzere kaskın etrafındaki çeşitli noktalarda darbe direncini test ederler. Ayrıca güvenlik etiketlerinin yansıtıcılığını da test ederler.

Ve testleri bitirdikten sonra, biraz daha test ederler – ilk üretim partisinden bir grup büyük ve küçük boyutlu kask alarak ve üretim çalışması boyunca sürekli olarak test ederler.

Görüyorsunuz, ECE testini kolay geçemiyorsunuz ve US DOT sertifikasının aksine her kask testten geçmek zorunda. DOT ile, her üretici güvenlik testine uymayı kabul eder, ancak uygun olduklarından emin olmak için teste tabi tutulmak üzere yalnızca belirli kapaklar seçilir (eğer yapmazlarsa ağır para cezalarına maruz kalırlar).

Kask Etiketleri Neleri İfade Eder?
Kayıtlar ayrıca her bir kaskın hangi korumayı sağladığını belirtir ve yalnızca bu korumayı test eder/onaylar – örneğin açık yüzlü kasklar için çene koruması olmaması gibi. Ayrıca her bir kask ve vizörün nasıl etiketlenmesi gerektiğini de gösterir. Örneğin, bir kaskın 22. kurala göre onaylanması durumunda, bir daire içinde büyük E harfini ve ardından her ülkeyi temsil eden bir sayıyı gösterir (yukarıdaki resme bakın). Bunu, tip onayı, onay numarası ve üretim seri numarasının özelliklerini temsil eden bir dizi başka sayı ve harf takip eder.

Yönetmelik 22, motosiklet kasklarının amaca uygun (ve bu şekilde etiketlenmiş) olmasını sağlarken, bunun, bir kazada sizi koruyacak bir kask satın alıp kullanabilmeniz için yalnızca bir adım olduğunun farkına varmak önemlidir. Çarpışma kaskları her zaman bir dereceye kadar tehlikeye girer (tek bir yüksek hızlı darbede etkili olan şey, birden fazla düşük hızlı darbeye sahip olan ve örneğin çok sayıda aşınma içeren bir darbede etkili olanla aynı değildir). Alınacak (ve geçilecek) bir kask test prosedürünün olduğu yerde, bir üreticinin odak noktasının, sürücünün kafasını korumanın diğer daha pratik (ve etkili) yollarından ziyade testi geçmeye öncelik verme eğiliminde olduğunu söylemek muhtemelen doğrudur. Ancak bu, herhangi bir testi dayatmanın dezavantajlarından biri ve muhtemelen riske girmeye değer bir dezavantaj.

Ayrıca, kafa travmasını azaltmanın en önemli faktörlerinden biri kaskınızın doğru şekilde oturduğundan emin olmaktır (bu nedenle kask takma kılavuzumuza bakın ).

Peki ya ECE VE DOT Sertifikalı Kasklar?
Dünya çapında satışta olan birçok kask, hem Avrupa’da hem de ABD’de DOT satışı için ECE sertifikalıdır. Ancak bu, eyaletlerde bir ECE kaskının yasal olduğu anlamına mı geliyor?

Biraz gri bir alan çünkü mahkemeye giderse ve bir yargıca bunların aynı kasklar olduğunu kanıtlayabilirseniz , iyi olabilirsiniz.

Ancak sorun şu ki, polis tarafından durdurulursanız, kaskınıza bakıp kaskınızdaki doğru ECE etiketlerini ve çıkartmalarını görmeyi bekleyebilirler. Ve onlara sahip değilse, bu yasal bir kask takmıyorsunuz demektir.

Bu nedenle, bindiğiniz ülkeyle ilgili doğru sertifika ve etiketlere sahip bir kask takmanız gerekir. Aksi takdirde, para cezası ve el konulan bir kaskla karşılaşabilirsiniz.

P, J & NP etiketleme ve açılır kasklar
Modüler bir kask satın aldığınızda, muhtemelen çene koruması düştüğünde tam yüz kaskı olarak çalışacağını umarsınız. Ancak hepsi bu şekilde tasarlanmamıştır veya tam yüz olarak çalışması onaylanmamıştır. Olduklarında, kaskın içinde ve genellikle çene kayışına dikilmiş etikette hem J (açık yüz) hem de P (koruyucu çene koruyucu) olarak etiketlenirler. Buna bazen ikili homologasyon denir.

Koruma sağlamak için tasarlanmamış ve onaylanmamış bir çene koruması varsa, içinde NP etiketi bulunur.

Son olarak, SHARP testi , 22. Düzenlemeyi geçenler arasında bile çarpışma kasklarının ne kadar iyi performans gösterdiği konusunda geniş bir aralık olduğunu buldukları için ECE 22.05 test prosedürünü tamamlar ve bu nedenle ECE 22.05 onaylı ve en yüksek puanları alan kasklara odaklanıyoruz. SHARP testleri.

Leave A Comment

Cem Iron Butt 2. El Motosiklet, Kamp, Kayak ve Dalış Ekipmanları Mağazası,

Eğitim, Adım Sokağı No:10 Dükkan No:7, 34722 Kadıköy, İstanbul