BİLİYOR MUYDUNUZ? POLİKARBONAT, FIBERGLASS, KARBON FİBER KASKLARIN ARTI / EKSİLERİ?

motosiklet-kask-yapisi-kabugu

Polikarbonat, Fiberglas ve Karbon Fiber Kaskların Artıları ve Eksileri

POLİKARBONAT; Üretim süreci çok daha basit olduğu için polikarbonat kasklar daha ucuzdur. Malzemenin kendisi daha az sert olduğundan ve enerjiyi kabuk boyunca dağıtabildiğinden düşük hızda darbelerde çok güçlüdür. Polikarbonat alternatif materyallere göre daha ağır malzemedir. Ancak diğer kasklara oranla daha uygun fiyatlıdırlar. Maalesef daha gürültülüdür. Ama gözünüz korkmasın çok ciddi bir fark yok ;).

FİBERGLAS; Polikarbonattan daha hafiftir. Karbon fiber kadar sert olmaması ve polikarbonat kadar olmasa da darbenin bir kısmını dağıtabilmesidir. Ayrıca, daha az yoğun bir üretim süreci sayesinde karbon fiberden çok daha ucuz olacaktır. Fiberglasın eksileri, karbon fiberden daha az sert olması ve kask kabuğunda enerjiyi dağıtmada o kadar iyi olmamasıdır. Yani, bunu telafi etmek için biraz daha EPS’ye ihtiyacınız var. Son olarak, bir polikarbonat kasktan daha yüksek bir fiyata sahip olacaklar.

KARBON FİBER; Artıları yüksek rijitliğidir, bu yüzden onu esas olarak spor uygulamalarında, çok hafifliğinde ve yüksek hızlı darbelerdeki performansında görürsünüz. Bununla birlikte, dezavantajları, daha yüksek bir sertliğe sahip olduğu için bir darbede daha az dayanıklı olmasıdır. Yani, kask üzerinde herhangi bir etkinin belirtilerini kesinlikle göreceksiniz. Karbon fiber kasklar da genellikle çok daha yüksek bir fiyata gelir ve karbon fiber kaplama genellikle çok rağbet gördüğünden, genellikle daha az grafik alırsınız.

BU YAZI GÜNCELLENECEKTİR.

Cem Iron Butt 2. El Motosiklet, Kamp, Kayak ve Dalış Ekipmanları Mağazası,

Eğitim, Adım Sokağı No:10 Dükkan No:7, 34722 Kadıköy, İstanbul